Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.
Czy odwiedziłeś/-aś już Muzeum Miejskie w Tychach ?
 

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość
 
Misja:
Muzeum jako depozytariusz pamięci zbiorowej współtworzy tożsamość miasta, angażuje mieszkańców do współpracy w dokumentowaniu jego dziejów oraz w ochronie dziedzictwa kulturowego.
2 lipca 2011 roku - spacer po Mikołowie Drukuj
Wpisał: Justyna Musiał   
04.07.2011.
Fot. Agnieszka Szymula
2 lipca Muzeum Miejskie w Tychach zorganizowało wycieczkę po Mikołowie. Spacer odbył się w ramach realizowanego przez muzeum projektu Pokażę Ci ziemię pszczyńską. Wzięły w nim udział 33 osoby.

 

Uczestnicy zwiedzili Bazylikę p.w. św. Wojciecha oraz Kościół p.w. Matki Boskiej Śnieżnej, po których oprowadzał proboszcz, ks. dr Mirosław Godziek. W Kościele Ewangelickim p.w. św. Jana o dziejach ewangelików na historycznej ziemi pszczyńskiej opowiadał proboszcz, ks. Kornel Undas. Dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach, dr Maria Lipok-Bierwiaczonek przedstawiła historię Mikołowa pokazując na terenie miasta obiekty ilustrujące jego dzieje. Uczestnicy spaceru mieli okazję zobaczyć m.in.: budynek dawnego więzienia, sądu, drukarni im. Karola Miarki, przedwojenne gimnazjum, a także pamiątkowe tablice osób związanych z Mikołowem (m.in. historyka Ludwika Musioła, poety Rafała Wojaczka) oraz groby postaci zasłużonych dla rozwoju miasta. Była także okazja do obejrzenia figury św. Jana Nepomucena oraz kapliczki św. Mikołaja. Piękna pogoda pozwoliła na spacer w parku Planty. Uczestnicy obejrzeli także zachowane macewy na żydowskim cmentarzu. Spacer zakończył się w mikołowskiej Placówce Muzealnej, po której oprowadzał jej twórca - Mariusz Dmetrecki. W tamtejszej pracowni ceramicznej uczestnicy wycieczki mieli okazję do zapoznania się z twórczością Ewy Prochaczek, zajmującej się m.in. ceramiką i rysunkiem.
Tekst: Agnieszka Szymula, Dział Tradycji Kultury Historycznej Ziemi Pszczyńskiej

 

Fot. Agnieszka Szymula
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki autorstwa Pani Eweliny Kosmy

Zmieniony ( 05.07.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »