Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.
Czy odwiedziłeś/-aś już Muzeum Miejskie w Tychach ?
 

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość
 
Misja:
Muzeum jako depozytariusz pamięci zbiorowej współtworzy tożsamość miasta, angażuje mieszkańców do współpracy w dokumentowaniu jego dziejów oraz w ochronie dziedzictwa kulturowego.
17 listopada 2009 roku - III Tyskie Sympozjum Historyczne Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
18.11.2009.
Fot. Joanna Kucz-Pieczka
17 listopada w Muzeum Miejskim w Tychach odbyło się III Tyskie Sympozjum Historyczne - Tychy w latach międzywojennych. Tematyka tegorocznego sympozjum związana była z obchodami 75.lecia nadania Tychom praw gminy miejskiej 1934 - 2009.

Referaty wygłosili: prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek, inicjator Tyskich Sympozjów Historycznych (Rok 1934 w Tychach (uwagi o ustroju gminy), Michał Szynkiewicz (Organizacje społeczne w Tychach w okresie międzywojennym), Łucja Staniczek (Lektury tyszan), Elżbieta Matuszek, Piotr Matuszek (Zasób Archiwum Państwowego w Katowicach jako baza do badań dziejów Tychów w latach 1922-1939), Wojciech Schäffer (Kościół, duchowni, parafia i wierni z Tychów w świetle metryk, dokumentów i akt z zasobu Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach). Muzeum Miejskie w Tychach reprezentowały Maria Lipok-Bierwiaczonek(Obyczaje – między miastem i wsią) i Agnieszka Ociepa (Szkolnictwo powszechne w Tychach w latach 1922-1939).
Temat specjalny, zapowiedziany w czasie II Tyskiego Sympozjum Historycznego 2008, Szwedzi na ziemi pszczyńskiej w dobie wojny trzydziestoletniej wygłosiła Aleksandra Barwicka.

 

 

Fot. Joanna Kucz-Pieczka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. Agnieszka Ociepa

 

 

 

 

 

 

 

Zmieniony ( 18.11.2009. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »