Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.
Czy odwiedziłeś/-aś już Muzeum Miejskie w Tychach ?
 

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość
 
Misja:
Muzeum jako depozytariusz pamięci zbiorowej współtworzy tożsamość miasta, angażuje mieszkańców do współpracy w dokumentowaniu jego dziejów oraz w ochronie dziedzictwa kulturowego.
Eksponat nr 97 Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
22.07.2016.
Maszyna szewska łaciarka, lata 30. XX w.
Wykonawca: Wytwórnia maszyn Singer
Zbiory Działu Etnologii - MMTy/TK/1109
metal, żeliwo, drewno; odlew, wyrób fabryczny
wymiary: wysokość: 106 cm, długość 89 cm, szerokość: 42 cm
Dar


Maszyna szewska „łaciarka” do reperacji obuwia firmy Singer. Napęd ręczny na korbkę, a także nożny, na ażurowy pedał. Na przodzie korpusu maszyny tabliczka z numerem seryjnym AA 117075. Maszyna umieszczona na drewnianym blacie, z szufladką po prawej stronie. Podstawa maszyny żeliwna, ozdobna, boki podstawy połączone, z ozdobnym napisem w środkowej części „SINGER”. Ponadto na obu bokach logo "THE SINGER MANF.CO” Manfc.CO." w dekoracyjnej, wpisanej w owal formie.


 

Maszyna stanowiła wyposażenie warsztatu szewskiego Wiktora Malcharka. Wiktor Malcharek własną „Pracownię Obuwia” otworzył w 1937 r. na parterze domu przy ul. Damrota w Tychach. Składała się ona z warsztatu oraz sklepu. W sklepie sprzedawano nowe buty, a także m.in. sznurówki, szczotki i pastę do butów. W warsztacie szyto i naprawiano obuwie. Wiktor Malcharek pracował w swoim zawodzie nieprzerwanie przez 60 lat (w czasie wojny, w niewoli, również zajmował się swym fachem). Warsztat szewski przejął jego syn, Alfred Malcharek, który prowadził warsztat do 2016 roku.

Agnieszka Szymula

 
następny artykuł »