Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.
Czy odwiedziłeś/-aś już Muzeum Miejskie w Tychach ?
 

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość
 
Misja:
Muzeum jako depozytariusz pamięci zbiorowej współtworzy tożsamość miasta, angażuje mieszkańców do współpracy w dokumentowaniu jego dziejów oraz w ochronie dziedzictwa kulturowego.
Eksponat nr 95 Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
08.07.2016.
Franciszek Wyleżuch, Drzewo III, 1964 r.
linoryt, 60 x 40 cm
Zbiory Działu Sztuki – nr inw. MMTy/Sz/530
Zakup


Grafika o kompozycji pionowej przedstawiająca zestawienie abstrakcyjnych form geometrycznych złożonych z nieregularnych punktów, figur i linii o różnorodnych długościach, przebiegu oraz usytuowaniu względem siebie. Całość zakomponowana jest w sposób przywodzący na myśl syntetycznie ujęte drzewa. Sygn. poniżej p.d. narożnika odbitki: „FR. WYLEŻUCH”. Poniżej l.d. narożnika: „LINORYT – DRZEWO III 1964”.

 

Franciszek Wyleżuch urodził się w 1931 roku w Strumieniu. W latach 1951-1957 studiował w katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tuż po uzyskaniu dyplomu zamieszkał w Tychach. Jego dorobek artystyczny stanowi grafika warsztatowa, użytkowa oraz malarstwo. Równorzędnym nurtem działalności artysty była współpraca ze środowiskiem architektów, w ramach której wykonywał monumentalne dekoracje mozaikowe, malarskie i płaskorzeźbione na elewacjach budynków użyteczności publicznej oraz w ich wnętrzach.

Patryk Oczko

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »