Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.
Czy odwiedziłeś/-aś już Muzeum Miejskie w Tychach ?
 

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość
 
Misja:
Muzeum jako depozytariusz pamięci zbiorowej współtworzy tożsamość miasta, angażuje mieszkańców do współpracy w dokumentowaniu jego dziejów oraz w ochronie dziedzictwa kulturowego.
Eksponat nr 92 Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
17.06.2016.
Witold Kołban, Tychy. Widok z wieżowca, 1979 r.
olej na płótnie, 65 x 80 cm
Zbiory Działu Sztuki – nr inw. MMTy/Sz/296
Dar


Kompozycja w formie leżącego prostokąta przedstawiająca widok ze szczytowej partii kilkupiętrowego budynku na tyskie osiedla mieszkaniowe powstałe od końca lat 50. do lat 70. Na pierwszym planie bloki starsze czterokondygnacyjne, w głębi znacznie wyższe i nowsze. Przestrzeń pomiędzy budynkami wypełnia intensywna zieleń koron drzew. Obraz sygn. w p.d. narożniku: „Kołban W. 1979 r.”. Na odwrocie w p.d. narożniku naklejona metryczka z zapisem: „WITOLD KOŁBAN / artysta plastyk / 43-100 TYCHY AL. NIEPODLEGŁOŚCI 44/10 TEL. 27-58-31 / Tytuł TYCHY WIDOK Z WIEŻOWCA / Technika olej / Format 80 x 65 Cena - ”. Poniżej zapis na płótnie: „KOŁBAN WITOLD / »TYCHY« / OLEJ 65 X 80”.

 

Witold Kołban urodził się 7.01.1935 r. w Grodnie. Studiował na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP w Katowicach. Uczęszczał m.in. do pracowni profesorów Leona Dołżyckiego, Aleksandra Raka i Bogusława Góreckiego. Dyplom uzyskał w 1961 r. Po ukończeniu studiów zamieszkał na stałe w Tychach. Uprawia malarstwo, grafikę użytkową i architekturę wnętrz. Pracował na etacie plastyka projektanta m.in. w Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej w Katowicach, Biurze Projektów Biproskop w Chorzowie, w kopalni Murcki w Katowicach. Prezentował swój dorobek na ponad dwudziestu wystawach indywidualnych oraz ponad sześćdziesięciu wystawach zbiorowych. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w kraju oraz zagranicą.

Patryk Oczko

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »