Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.
Czy odwiedziłeś/-aś już Muzeum Miejskie w Tychach ?
 

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość
 
Misja:
Muzeum jako depozytariusz pamięci zbiorowej współtworzy tożsamość miasta, angażuje mieszkańców do współpracy w dokumentowaniu jego dziejów oraz w ochronie dziedzictwa kulturowego.
Eksponat nr 89 Drukuj
Wpisał: Justyna Musiał   
27.05.2016.

Stanisław Kluska, Katedra, 1985 r.

akwaforta, 32 x 40 cm

Zbiory Działu Sztuki – MMTy/Sz/98

zakup

 

Kompozycja w formie stojącego prostokąta przedstawiająca dwuwieżową fasadę gotyckiej katedry, której strzeliste wieże wznoszą się wysoko w niemal czarną przestrzeń nieba. Strukturę murów budowli współtworzą tłumy w dużej mierze identycznych, zmultiplikowanych postaci o ludzkich kształtach. Grafika sygnowana poniżej p. d. narożnika odbitki: „Kluska 85”. Poniżej l. d. narożnika tytuł: „»Katedra«”, po środku symbol „E/A”.

 

Stanisław Kluska urodził się w 1940 r. w Skale. W latach 1958-1964 studiował na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP w Katowicach. Uzyskał dyplom w pracowni grafiki warsztatowej prof. Aleksandra Raka i w pracowni grafiki użytkowej doc. Bogusława Góreckiego. W 1970 r. związał się zawodowo z macierzystą uczelnią. Obecnie jest profesorem samodzielnej ASP w Katowicach. Uprawia grafikę warsztatową, rysunek, grafikę książkową oraz plakat. Prezentował swój dorobek na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granicą. Prace artysty znajdują się w zbiorach: Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Narodowego w Kielcach i in. Istotny nurt twórczości Stanisława Kluski stanowią realizacje sakralne we wnętrzach kościołów na terenie diecezji katowickiej. Artysta wykonywał także świeckie realizacje z zakresu malarstwa monumentalnego.

Patryk Oczko

 

Zmieniony ( 27.05.2016. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »