Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.
Czy odwiedziłeś/-aś już Muzeum Miejskie w Tychach ?
 

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość
 
Misja:
Muzeum jako depozytariusz pamięci zbiorowej współtworzy tożsamość miasta, angażuje mieszkańców do współpracy w dokumentowaniu jego dziejów oraz w ochronie dziedzictwa kulturowego.
Zobaczcie multimedialny reportaż o Muzeum Śląskim Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
23.07.2015.
Kopalnia Węgla Kamiennego Katowice. Na tym terenie znajduje się obecnie nowa siedziba Muzeum Śląskiego; Fot. Stanisław Gadomski. Ze zbiorów MMTy
Muzeum Śląskie po latach starań w końcu zyskuje nową siedzibę. Z tej okazji redakcja katowickiej „Gazety Wyborczej” przy współpracy Radia Katowice przygotowała niezwykły, multimedialny reportaż. Czytelnicy znajdą w nim około 30 stron tekstu, ponad 250 zdjęć, filmy, fragmenty audycji radiowych, interaktywne mapy... Kto będzie miał ochotę dowiedzieć się czegoś o Muzeum Śląskim, znajdzie tam niemal wszystko.

 

Otwarcie nowej siedziby MŚ przed mieszkańcami to ważny moment w śląskiej historii. Muzeum jest potrzebne Ślązakom, dzisiaj może nawet bardziej niż kiedyś. To nie tylko miejsce, w którym można obcować z wielkimi dziełami sztuki. Przed muzeum staje niezwykle ważne zadanie - musi odbudować porozrywaną pamięć Ślązaków. Pracy jest mnóstwo. Po pierwszej wojnie światowej, w polskiej części Górnego Śląska młode polskie państwo odcięło się od dziedzictwa pruskiego. W 1939 kiedy naziści niszczyli dziedzictwo dwudziestolecia. PRL próbował narzucić własną wizję historii i państwa jednorodnego narodowościowo. Kto się nie mieścił w schemacie, był wykluczony. Pamięć oficjalna, przekazywana w szkołach różniła się od pamięci prywatnej, przechowywanej w rodzinach.
Dlatego autorzy w swoim reportażu opowiadają nie tylko o losach Muzeum Śląskiego, ale próbują opisać rolę, jaką pełniło w różnych momentach trudnej i pogmatwanej historii tej ziemi. Pomagają im w tym m.in. historyk sztuki, prof. Ewa Chojecka; senator Kazimierz Kutz; popularyzator śląskiej historii, Alojzy Lysko; historyk, prof. Ryszard Kaczmarek; byli dyrektorzy muzeum: Lech Szaraniec i Leszek Jodliński; obecna dyrektor Muzeum Śląskiego, Alicja Knast i wielu innych.
Reportaż jest dostępny na stronach: www.katowice.wyborcza.pl; www.muzeumslaskie.wyborcza.pl.

Zmieniony ( 24.05.2016. )
 
« poprzedni artykuł