Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.
Czy odwiedziłeś/-aś już Muzeum Miejskie w Tychach ?
 

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość
 
Misja:
Muzeum jako depozytariusz pamięci zbiorowej współtworzy tożsamość miasta, angażuje mieszkańców do współpracy w dokumentowaniu jego dziejów oraz w ochronie dziedzictwa kulturowego.
Wyróżnienie dla Muzeum Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
21.05.2015.
Wystawa Muzeum Miejskiego w Tychach Z zakamarków szuflad. Z zakamarków pamięci zdobyła wyróżnienie w Konkursie Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2014.
Tegoroczna uroczystość odbyła się 20 maja w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej. Nagrody i wyróżnienia muzealnicy odbierali z rąk przedstawicielki Zarządu Województwa Śląskiego Gabrieli Lenartowicz.

W 2014 roku łączna pula nagród we wszystkich kategoriach wyniosła 40 000 zł.
Na konkurs wpłynęło 49 zgłoszeń z 21 muzeów województwa śląskiego.

Wyróżniona w konkursie wystawa „Z zakamarków szuflad, z zakamarków pamięci” prezentowana była w Dawnej Młótowni (ul. Katowicka 9) od stycznia do kwietnia 2014 roku. Obejrzało ją ponad 4600 zwiedzających. Autorką scenariusza wystawy była dr Maria Lipok-Bierwiaczonek.

Ideą przewodnią wystawy było ukazanie historii lokalnej poprzez historie osobiste mieszkańców miasta, poprzez dzieje konkretnych osób i ślady materialne ich losów. Tymi śladami są różnorodne przedmioty, dokumenty i fotografie, które dziś mają charakter pamiątek, pieczołowicie przechowywanych przez rodzinę.  Wystawa powstała jako zamknięcie projektu społecznego, realizowanego przy współudziale mieszkańców miasta.

Ustanowiona w 2006 roku Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku przyznawana jest za osiągnięcia w zakresie działalności muzealnej w roku poprzedzającym nagrodę dla podkreślenia wagi ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego i naturalnego.   
Nagrodą honoruje się instytucje muzealne działające na terenie województwa śląskiego, których statut lub regulamin został uzgodniony z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nagrody Marszałka za Wydarzenie Muzealne Roku przyznawane są w 4 kategoriach: wystawy, publikacje książkowe, dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego (w tym wydawnictwa multimedialne) oraz dokonania z zakresu konserwacji.

Zmieniony ( 15.06.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »