Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.
Czy odwiedziłeś/-aś już Muzeum Miejskie w Tychach ?
 

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość
 
Misja:
Muzeum jako depozytariusz pamięci zbiorowej współtworzy tożsamość miasta, angażuje mieszkańców do współpracy w dokumentowaniu jego dziejów oraz w ochronie dziedzictwa kulturowego.
Krzyżowscy z Tychów. Portret niezwykłej rodziny Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
23.09.2014.

Cena: 18 zł

Format: 21 cm na 21 cm

Publikacja dostępna na stoiskach sprzedaży muzealnych wydawnictw przy placu Wolności 1 oraz przy ulicy Katowickiej 9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Książka stanowi podsumowanie wystawy poświęconej rodzeństwu Krzyżowskich, którą muzeum pokazywało dwukrotnie - w 2013 i 2014 roku.
      Autorką tekstu i opracowania albumowego jest Agnieszka Ociepa, kustosz w Dziale Historii Miasta, zarazem autorka wystawy.
      Rodzina Krzyżowskich odegrała w historii naszego miasta dużą rolę. Krzyżowscy walczyli w trzech powstaniach śląskich o przyłączenie Górnego Śląska do Polski, w latach II wojny światowej angażowali się w działalność tyskiej konspiracji. Byli współorganizatorami tyskiego życia kulturalnego w okresie międzywojennym. W publikacji znaleźć można również informacje o ich aktywności społecznej oraz o życiu religijnym.
      Część albumowa jest bogato ilustrowana, prócz archiwalnych fotografii znajdziemy tu dokumenty, dyplomy, pamiątki, obrazy.
      Wiele cennych pamiątek i informacji dokumentujących działalność rodzeństwa Krzyżowskich trafiło do zbiorów muzeum dzięki Stefanii Urbanek, córce Franciszka Krzyżowskiego, która przekazała swe bogate domowe archiwum tyskiemu muzeum pod opiekę.  
      Książkę wstępem opatrzyła dr Maria Lipok-Bierwiaczonek:
Historia rodziny Krzyżowskich ma wymiar symboliczny – zarówno dla Górnego Śląska, jak i dla dziejów lokalnych. Warto ją poznać. Jestem przekonana, że lektura tej książki może być także okazją do szerszej refleksji nad losem minionych pokoleń, które uczestniczyły w ważnych, często dramatycznych wydarzeniach i którym wiele zawdzięczamy.
     Publikacja wydana została przy wsparciu finansowym Mariana J. Krzyżowskiego, wnuka Stanisława Krzyżowskiego, zamieszkałego w Ann Arbor (Michigan, USA)  oraz dofinansowana z części nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2013 (nagroda za wystawę „Dostał Jacek elementarz… Szkolnictwo w Tychach w XX wieku”).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zmieniony ( 23.09.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »