Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.
Czy odwiedziłeś/-aś już Muzeum Miejskie w Tychach ?
 

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość
 
Misja:
Muzeum jako depozytariusz pamięci zbiorowej współtworzy tożsamość miasta, angażuje mieszkańców do współpracy w dokumentowaniu jego dziejów oraz w ochronie dziedzictwa kulturowego.
Z zakamarków szuflad, z zakamarków pamięci Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
21.02.2014.

Cena: 20 zł

Format: 21 cm na 21 cm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sponsorzy wydawnictwa

 

 

 

 

 

     Książka towarzyszy wystawie o tym samym tytule. Wystawę do połowy maja br. oglądać można w sali ekspozycyjnej muzeum przy ulicy Katowickiej 9.
    Autorką wystawy oraz książki jest dr Maria Lipok-Bierwiaczonek, dyrektor tyskiego muzeum. Wstęp napisał prof. Marek S. Szczepański.
Ideą przewodnią wystawy było ukazanie historii lokalnej poprzez historie osobiste mieszkańców miasta, poprzez dzieje konkretnych osób i ślady materialne ich losów.
Warto podkreślić, że jest to ekspozycja szczególna, przygotowana w dziesiątą rocznicę powstania Muzeum Miejskiego w Tychach. Muzeum postanowiło uczcić tę rocznicę przygotowując wystawę, której współtwórcami są mieszkańcy miasta.  
   Wyjątkowa jest także książka towarzysząca wystawie. Gdy przeminie już czas trwania wystawy, książka stanie się trwałym śladem przechowującym pamięć o historiach i jakże cennych pamiątkach rdzennych i przyjezdnych mieszkańców naszego miasta.
Mamy tu zatem fotografie, listy, dokumenty, ważne przedmioty i pamiątki po m.in. Franciszku Krzyżowskim, po Hannie i Kazimierzu Wejchertach, po Norbercie Okołowiczu, po pisarzu Władysławie Bochenku, majorze Aleksandrze Sałackim, odznaczenia powstańcze Franciszka Waltera, pamiątki Leonarda Paszkowskiego z zesłania…
   Maria Lipok-Bierwiaczonek pisze:
  Współcześnie pamięć przeszłości chroniona jest instytucjonalnie. Dbają o to archiwa, muzea, biblioteki. Pełno tam śladów czasu minionego – fachowo usystematyzowanych, zinwentaryzowanych, starannie przechowywanych, zabezpieczonych dla potomnych. Ale wielki zbiór materialnych artefaktów to czasem mało, czasem budzi niedosyt. Przedmiot, eksponat muzealny czy archiwalny dokument, pełniej, skuteczniej przemawia, gdy poznamy towarzyszącą mu opowieść. Opowieść zawiera w sobie emocje, wzruszenia, sprawia, że martwy przedmiot ożywa. Dowiadujemy się, do czego służył, kto z niego korzystał, jakie przechodził koleje losu, jakie wywoływał (a może dopiero teraz wywołuje?) emocje. I już mamy nie tylko przedmiot przed oczyma – ale fragment ludzkiej historii, opowieść utkaną z wielu wątków, wielu warstw, o wielu barwach. Chcieliśmy, żeby taką opowieścią była nasza wystawa.

   Prof. Marek S. Szczepański we wstępie pisze:
  Wystawę obejrzałem dzięki uprzejmości personelu Muzeum, a osobliwie nieocenionej dr Marii Lipok-Bierwiaczonek, na kilkanaście dni przed oficjalnym otwarciem. Byłem świadkiem rozmów o przestrzennym ulokowaniu eksponatów, ich porządkiem, opisem, słowem poznawałem od kulis.[…] Od samego początku byłem pod wrażeniem wielu dokumentów ilustrujących losy przeszłych i obecnych mieszkańców miasta i ich bliskich. […] mnogość i zróżnicowane pochodzenie eksponatów, wielojęzyczność dokumentów, ukazują jak skomplikowane były, i są, losy tyszan, ich rodzinne korzenie i parantele. Mówiąc nieco przesadnie, na Tychy złożyła się cała Europa i nie tylko. I dlatego tak ważne jest powstawanie
wspólnotowej pamięci i społecznego zakorzenia w mieście  o krótkiej historii. Wystawa „Z zakamarków szuflad, z zakamarków pamięci” jest istotnym elementem w tym procesie, a sama ekspozycja potwierdza myśl Moniki Zawistowskiej, że dom rodzinny, to strych naszej świadomości.


   Bogato ilustrowana książka opatrzona została także wierszami.
   Publikację można nabyć na stoiskach sprzedaży muzealnych wydawnictw w siedzibie głównej Muzeum Miejskiego w Tychach przy placu Wolności 1 oraz w sali ekspozycyjnej przy ulicy Katowickiej 9. 

 

Zmieniony ( 21.02.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »