Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.
Czy odwiedziłeś/-aś już Muzeum Miejskie w Tychach ?
 

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość
 
Misja:
Muzeum jako depozytariusz pamięci zbiorowej współtworzy tożsamość miasta, angażuje mieszkańców do współpracy w dokumentowaniu jego dziejów oraz w ochronie dziedzictwa kulturowego.
15 listopada 2013 roku - wernisaż wystawy prac Romana Nygi Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
18.11.2013.
Roman Nyga; fot. Agnieszka Szymula
15 listopada w sali ekspozycyjnej muzeum przy ul. Katowickiej 9 odbył się wernisaż wystawy Roman Nyga. Kolor i forma w przestrzeni. Wystawę przygotował Patryk Oczko z Działu Sztuki tyskiego muzeum. Aranżacja wystawy to dzieło Agnieszki Czyżewskiej.
Roman Nyga urodził się w 1938 roku w Bieruniu Starym. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie ukończył w 1962 roku. Był współzałożycielem i członkiem działającej w latach 1964-1973 grupy artystycznej „Arkat” (artyści katowiccy). W latach 1970-1978 uczestniczył w ogólnopolskich sympozjach, których efektem były projekty plastyczne i ich realizacje w przestrzeni polskich miast. Jest członkiem-współzałożycielem działającej od 2003 roku międzynarodowej grupy artystycznej RAR.

Na wystawie w tyskim muzeum pokazana została mniej znaną część dorobku twórczego Artysty – zagadnienie plastyki w przestrzeni publicznej, związane m.in. z wyżej wspomnianymi ogólnopolskimi sympozjami. Zaprezentowano rysunki projektowe, opatrzone komentarzem autorskim oraz korespondujące z nimi malarstwo.
Gośćmi wernisażu byli m.in. artyści, wśród nich Eryk Pudełko oraz Stanisław Hochuł - członkowie grupy artystycznej "Arkat", pracownicy tyskich instytucji kultury, rodzina i przyjaciele Romana Nygi.

 

 

Fot. Agnieszka Szymula, zdjęcie nr 2 - Patryk Oczko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zmieniony ( 18.11.2013. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »