Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.
Czy odwiedziłeś/-aś już Muzeum Miejskie w Tychach ?
 

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość
 
Misja:
Muzeum jako depozytariusz pamięci zbiorowej współtworzy tożsamość miasta, angażuje mieszkańców do współpracy w dokumentowaniu jego dziejów oraz w ochronie dziedzictwa kulturowego.
20 października 2012 roku - wycieczka szlakiem tyskich kościołów Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
22.10.2012.
Od lewej: Henryk Jan Botor, ks. Janusz Lasok, Ireneusz Botor; fot. Ewelina Kosma
Szlakiem tyskich kościołów to nowy cykl wycieczek organizowanych przez Muzeum Miejskie w Tychach. Pomysł powstał w ramach projektu związanego ze szlakiem miejskim Od socrealizmu do postmodernizmu, realizowany jest przez Dział Tradycji Kultury Historycznej Ziemi Pszczyńskiej.

Inauguracja cyklu - Wielka sztuka w tyskim kościele. Muzyka i malarstwo braci Botorów -  miała miejsce 20 października w najstarszym tyskim kościele pw. Św. Marii Magdaleny w Starych Tychach.
Uczestników przywitał proboszcz parafii ks. Janusz Lasok, który zachęcając do poznawania historii kościoła, wręczył każdemu uczestnikowi monografię autorstwa ks. Janusza Wycisły. Ireneusz Botor, artysta malarz, wykładowca Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego, autor polichromii omówił wystrój wnętrza świątyni i opowiedział o pracy nad polichromiami. Henryk Jan Botor, kompozytor, mistrz improwizacji, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie, a także organista, przedstawił historię tyskich organów oraz omówił budowę tego instrumentu. W czasie spotkania był czas na wspomnienia braci z czasów dzieciństwa i anegdoty. Spotkanie zakończyła  improwizacja muzyczna na organach, wykonana przez Henryka Jana Botora, a inspirowana jednym z dzieł brata Ireneusza, przedstawiającego Wniebowzięcie.


Fot. Agnieszka Szymula (1-3), Ewelina Kosma (4-6)

 

 

 

 

 

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »