Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.
Czy odwiedziłeś/-aś już Muzeum Miejskie w Tychach ?
 

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość
 
Misja:
Muzeum jako depozytariusz pamięci zbiorowej współtworzy tożsamość miasta, angażuje mieszkańców do współpracy w dokumentowaniu jego dziejów oraz w ochronie dziedzictwa kulturowego.
Kronika
14 listopada 2015 roku - oprowadzanie po wystawach Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
22.12.2015.
Fragment wystawy "Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci" w Muzewum Miejskim. Fot. Barbara Kopia
Muzeum Miejskie w Tychach wraz z Muzeum Śląskiego Września 1939 zaprosiło na wspólne zwiedzanie wystaw.
Po wystawie stałej w Muzeum Śląskiego Września 1939 oprowadził Arkadiusz Dominiec, kurator wystawy. Z kolei w Muzeum Miejskim po wystawie Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci oprowadziła Agnieszka Ociepa-Weiss z Działu Historii Miasta.
 
5 listopada 2015 roku - IX Tyskie Sympozjum Historyczne Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
20.11.2015.
Czytaj całość…
Fot. Barbara Kopia
5 listopada w Starym Magistracie odbyło się IX Tyskie Sympozjum Historyczne Tychy i Górny Śląsk podczas II wojny światowej - wybrane zagadnienia.
Prelegentami tegorocznego sympozjum byli: dr Mirosław Węcki z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (Elity nazistowskie w Tychach w latach 1939-1945), dr Grzegorz Bębnik z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach (Ponownie w Rzeszy. Dzienniki bojowe tyskiej policji, 1939-1940), dr Piotr Setkiewicz z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu (Podobozy KL Auschwitz w powiecie pszczyńskim),  dr Wojciech Schäffer z Archiuwm Archidiecezjalnego w Katowicach (Internowania i deportacje do ZSRS mieszkańców Wilkowyj w 1945 roku). Muzeum Miejskie w Tychach reprezentowała Agnieszka Ociepa-Weiss z Działu Historii Miasta, która wygłosiła referat II wojna światowa w pamięci tyszan.
Sympozjum prowadził oraz słowo wstepne wygłosił prof. Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Czytaj całość…
 
29 października 2015 roku - spotkanie poświęcone Ernestowi Wilimowskiemu Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
20.11.2015.
Czytaj całość…
Od lewej: Norbert Tkacz i Wojciech Królikowski, goście spotkania. Fot. Joanna Kucz-Pieczka
W Starym Magistracie odbyło się spotkanie poświęcone Ernestowi Wilimowskiemu, jednemu z najwybitniejszych reprezentantów Polski w piłce nożnej. Zgromadzona w Muzeum publiczność miała okazję posłuchać reportażu radiowego Jak pijak grał w piłkę. Ernest Wilimowski i jego historia oraz obejrzeć film dokumentalny EZI - kariera w cieniu wojny, zrealizowany dla TVP Katowice. Gośćmi spotkania byli Norbert Tkacz, jeden z realizatorów reportażu oraz Wojciech Królikowski, autor filmu. Długą i ciekawą dyskusję wokół postaci Ernesta Wilimowskiego, która wywiązała się pomiędzy gośćmi a publicznością, prowadził Jerzy Gęga. Spotkanie towarzyszyło wystawie Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci.
Czytaj całość…
 
24 października 2015 roku - oprowadzanie po wystawie Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
20.11.2015.

Fot. Barbara Kopia
W Starym Magistarcie odbyło się oprowadzanie po wystawie Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci. Przewodnikami byli członkowie Stowarzyszenia Genius Loci - Duch Miejsca, którzy wraz z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej przygotowali wystawę.

 

 
22 października 2015 roku - pokaz filmu "Dzieci Wehrmachtu" Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
20.11.2015.

Fot. Agnieszka Ociepa-Weiss
22 października Muzeum zaprosiło do Starego Magistratu na projekcję filmu Dzieci Wehrmachtu - dokument podejmujący trudny temat Górnoślązaków wcielonych do armii niemieckiej. Widz śledzi w nim losy Alojzego Lyski, mieszkańca Bojszów, który wyrusza na wschód szukać grobu swojego ojca. Wraz z filmowcami odnajduje grób na ukraińskim polu.
Alojzy Lysko był gościem spotkania. Dyskusję prowadził Jerzy Gęga. Spotkanie towarzyszyło wystawie Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisnae w pamięci.

 
15 października 2015 roku - pokaz filmowy Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
20.11.2015.

Wilhelm Brasse, bohater filmu "Portrecista"
W Starym Magistracie odbył się pokaz filmu Portrecista z 2005 roku, wyreżyserowany przez Irka Dobrowolskiego. Bohaterem filmu jest Wilhelm Brasse, więzień Auschwitz nr 3444, syn Polki i Niemca, który przed wojną kształcił się w zakładzie fotograficznym swojej ciotki w Katowicach, gdzie zasłynął robieniem pięknych portretów. Z racji swych umiejętności, gdy trafił do KL Auschwitz, został przydzielony do pracy na usługi specjalnego komando rozpoznawczego, w którym pod nadzorem SS robił zdjęcia zarówno nowoprzybyłym więźniom jak i portrety gestapowskich oficjeli, w tym Josefa Mengele.
Dyskusję po projekcji prowadził Jerzy Gęga. Projekcja towarzyszyła wystawie Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci.

 
10 października 2015 - prelekcja w Starym Magistracie Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
15.10.2015.

Fot. Barbara Kopia
Codzienność wojny - II wojna światowa w pamięci zbiorowej Górnoślązaków to tytuł prelekcji Wojciecha Madei, na którą Muzeum zaprosiło 10 października do Starego Magistratu.
W czasie spotkania mowa była o tym, jak okres II wojny światowej zapamietany został przez Górnoślązaków oraz co wpływa na pamięć zbiorową.
Wojciech Madeja jest antropologiem kultury, badającym pamięć zbiorową oraz problemy współczesnego Górnego Śląska, pracownikiem Działu Edukacji i Promocji Muzeum Miejskiego w Tychach.
Prelekcja towarzyszyła wystawie Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci.

 

 
9 października 2015 roku - wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Janusza Karbowniczka Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
15.10.2015.

Czytaj całość…
Janusz Karbowniczek; Fot. Dominik Gajda
9 października Muzeum Miejskie w Tychach oraz Miejska Galeria Sztuki "Obok" otwarły wystawę Janusz Karbowniczek. ROZMOWA. Malarstwo i rysunek. Jubileuszowa wystawa 40-lecia twórczości artystycznej.
Honorowy Patronat nad wystawą objęli Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa oraz Prezydent Miasta Tychy Andrzej Dziuba.

Zmieniony ( 15.10.2015. )
Czytaj całość…
 
8 października 2015 roku - pokaz filmowy Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
12.10.2015.
Fot. Wojciech Madeja
8 października odbył się drugi pokaz filmowy, zorganizowany w czasie trwania wystawy Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci. Był to fabularyzowany dokument Uciekinier z 2006 roku w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego, opowiadający o czterech uciekinierach z KL Auschwitz, którzy dzięki pomysłowości i brawurze oszukali strażników obozowych. Była to jedna z najbardziej brawurowych i spektakularnych ucieczek w dziejach tego obozu.
Słowo wstępne oraz prowadzenie dyskucji: Jerzy Gęga.
Zmieniony ( 12.10.2015. )
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 37 - 45 z 627