Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.
Czy odwiedziłeś/-aś już Muzeum Miejskie w Tychach ?
 

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość
 
Misja:
Muzeum jako depozytariusz pamięci zbiorowej współtworzy tożsamość miasta, angażuje mieszkańców do współpracy w dokumentowaniu jego dziejów oraz w ochronie dziedzictwa kulturowego.
Kronika
9 lipca 2016 roku - wycieczka do Murcek Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
25.07.2016.
Czytaj całość…
Fot. Ilona Pernak
9 lipca Muzeum zorganizowało wycieczkę do Murcek. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć m.in. ślady najstarszych szybów górniczych, źródło „Czarna Studnia”, najwyższy szczyt Katowic, wieżę obserwacyjną oraz zabytkową architekturę Murcek.
O historii Murcek i ciekawych miejscach na ich terenie opowiedział przewodnik z Górnośląskiego Oddziału PTTK Katowice. Wycieczka zakończyła się ogniskiem.
Czytaj całość…
 
2 lipca 2016 roku - Potańcówka w stylu ludowym Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
25.07.2016.
Czytaj całość…
Fot. Michał Janusiński
Tegoroczne lato rozpoczęliśmy w Muzeum tanecznym krokiem! Już 2 lipca zaprosiliśmy tyszan na Potańcówkę w stylu ludowym, którą prowadziła Iga Fedak - etnolog, etnomuzykolog, pracownik Muzeum.
Zabawa taneczna poprzedzona została warsztatami tańców tradycyjnych. Uczestnicy mieli okazję nauczyć się kilku śląskich tańców ludowych, a zdobyte umiejętności wykorzystali w trakcie otwartej zabawy tanecznej, w czasie której do tańca zagra Kapela Fedaków (skrzypce, akordeon, bęben), mająca w swoim repertuarze śląskie utwory taneczne, jak również melodie ludowe z innych regionów Polski. Kapela poprowadziła także kilka ludowych zabaw.
Czytaj całość…
 
24 czerwca 2016 - koncert zespołu WIANO Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
25.07.2016.
Czytaj całość…
Fot. Magdalena Emka Borucka
W Dawnej Młótowni odbyła się premiera pierwszej płyty zespołu WIANO. Muzeum Miejskie w Tychach jest współwydawcą płyty.
Znajdujące się na niej teksty, które zespół wykonał w czasie koncertu, to autorskie aranżacje utworów ze zbioru Adolfa Dygacza (etnologa, muzykologa i folklorysty, znawcy kultury górnośląskiej i zagłębiowskiej), skupione wokół tematyki zamążpójścia, ale też rozterek, smutków, nieszczęśliwej miłości.
Czytaj całość…
 
23 czerwca 2016 roku - podsumowanie Industriady Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
25.07.2016.
Czytaj całość…
Fot. Radosław Kaźmierczak
W Dawnej Młótowni odbyła się konferencja podsumowująca tegoroczną Industriadę. Tego dnia w murach naszego Muzeum gościło wiele znakomitych osobistości, a wśród nich m.in.: Wojciech Skrzypek - Dyrektor Biura Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, Zbigniew Szaleniec - Burmistrz Miasta Czeladź, Waldemar Bojarun - Wiceprezydent Miasta Katowice, Grzegorz Rutkowski - zastępca Naczelnika ds. Organizacji Przewozów KZK GOP, Henryk Mercik - członek Zarządu Województwa Śląskiego.
Czytaj całość…
 
18 czerwca 2016 - finisaż wystawy Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
25.07.2016.

Czytaj całość…
Fot. Joanna Kucz-Pieczka
W Dawnej Młótowni odbył się finisaż wystawy Od myszy do cesarza wszyscy żyją z gospodarza. Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej. Wystawa osiągnęła rekordową oglądalność, blisko jedenastu tysięcy zwiedzających!
W czasie spotkanie odbyła się prezentacja najnowszej publikacji Muzeum Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej. Wystąpił także Regionalny Zespół Śpiewaczy Radostowianki z Radostowic pod kierunkiem Jadwigi Masny.
Autorką wystawy i książki oraz organizatorką i koordynatorka wszystkich wydarzeń towarzyszących wystawie jest Agnieszka Szymula, kustosz w Dziale Etnologii.

Czytaj całość…
 
4 czerwca 2016 roku - pokaz filmu dokumentalnego Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
13.06.2016.
Czytaj całość…
Autorzy filmu: (od lewej) Gracjan Zając i Wiktor Nyga; Fot. Karolina Krzysztoforska
W Dawnej Młótowni odbył się pokaz filmu dokumentalnego Starzikowe rozprowiani. O zapominanych zwyczajach wiosennych na ziemi pszczyńskiej, autorstwa Wiktora Nygi i Gracjana Zająca, z rejestracją kilku wywiadów etnograficznych dotyczących tematyki wystawy Od myszy do cesarza wszyscy żyją z gospodarza. Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej.
Jan Norek, Maria Lysko i Małgorzata Żołneczko opowiadają w filmie między innymi o tym, co to jest stawianie moja, jak kiedyś świętowało się na Zielone Świątki oraz do czego służyła palma wielkanocna. Po projekcji odbyło się spotkanie z bohaterami i autorami filmu.
Zmieniony ( 13.06.2016. )
Czytaj całość…
 
21 maja 2016 roku - oprowadzanie kuratorskie Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
23.05.2016.
Fot. Alicja Śliwińska
Po wystawie Tajemnice Puszczy Pszczyńskiej oprowadzili Agnieszka Ociepa-Weiss i Jan Gąsior.
 
21 maja 2016 roku - Od Alaski po Ziemię Ognistą - na tropie ssaków obu Ameryk - Klub Południk Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
23.05.2016.
Czytaj całość…
Fot. Alicja Śliwińska
Majowe warsztaty w Klubie Południk, były doskonałą okazją do bliższego poznania amerykańskich ssaków, tych znanych i tych nietypowych. Uczestnicy zajęć wspólnie stowrzyli też mapę pełną zwierzaków.
Czytaj całość…
 
14 maja 2016 roku - IX Tyska Noc Muzealna Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
18.05.2016.
Tegoroczna Noc Muzealna organizowana była pod hasłem W puszczy, mieście i na stadionie. Obfitowała w rozrywki i atrakcje dla odwiedzających w każdym wieku.
Zmieniony ( 18.05.2016. )
Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 627