Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.
Czy odwiedziłeś/-aś już Muzeum Miejskie w Tychach ?
 

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość
 
Misja:
Muzeum jako depozytariusz pamięci zbiorowej współtworzy tożsamość miasta, angażuje mieszkańców do współpracy w dokumentowaniu jego dziejów oraz w ochronie dziedzictwa kulturowego.
Rok 2015
29 października 2015 roku - spotkanie poświęcone Ernestowi Wilimowskiemu Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
20.11.2015.
Czytaj całość…
Od lewej: Norbert Tkacz i Wojciech Królikowski, goście spotkania. Fot. Joanna Kucz-Pieczka
W Starym Magistracie odbyło się spotkanie poświęcone Ernestowi Wilimowskiemu, jednemu z najwybitniejszych reprezentantów Polski w piłce nożnej. Zgromadzona w Muzeum publiczność miała okazję posłuchać reportażu radiowego Jak pijak grał w piłkę. Ernest Wilimowski i jego historia oraz obejrzeć film dokumentalny EZI - kariera w cieniu wojny, zrealizowany dla TVP Katowice. Gośćmi spotkania byli Norbert Tkacz, jeden z realizatorów reportażu oraz Wojciech Królikowski, autor filmu. Długą i ciekawą dyskusję wokół postaci Ernesta Wilimowskiego, która wywiązała się pomiędzy gośćmi a publicznością, prowadził Jerzy Gęga. Spotkanie towarzyszyło wystawie Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci.
Czytaj całość…
 
24 października 2015 roku - oprowadzanie po wystawie Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
20.11.2015.

Fot. Barbara Kopia
W Starym Magistarcie odbyło się oprowadzanie po wystawie Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci. Przewodnikami byli członkowie Stowarzyszenia Genius Loci - Duch Miejsca, którzy wraz z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej przygotowali wystawę.

 

 
22 października 2015 roku - pokaz filmu "Dzieci Wehrmachtu" Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
20.11.2015.

Fot. Agnieszka Ociepa-Weiss
22 października Muzeum zaprosiło do Starego Magistratu na projekcję filmu Dzieci Wehrmachtu - dokument podejmujący trudny temat Górnoślązaków wcielonych do armii niemieckiej. Widz śledzi w nim losy Alojzego Lyski, mieszkańca Bojszów, który wyrusza na wschód szukać grobu swojego ojca. Wraz z filmowcami odnajduje grób na ukraińskim polu.
Alojzy Lysko był gościem spotkania. Dyskusję prowadził Jerzy Gęga. Spotkanie towarzyszyło wystawie Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisnae w pamięci.

 
15 października 2015 roku - pokaz filmowy Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
20.11.2015.

Wilhelm Brasse, bohater filmu "Portrecista"
W Starym Magistracie odbył się pokaz filmu Portrecista z 2005 roku, wyreżyserowany przez Irka Dobrowolskiego. Bohaterem filmu jest Wilhelm Brasse, więzień Auschwitz nr 3444, syn Polki i Niemca, który przed wojną kształcił się w zakładzie fotograficznym swojej ciotki w Katowicach, gdzie zasłynął robieniem pięknych portretów. Z racji swych umiejętności, gdy trafił do KL Auschwitz, został przydzielony do pracy na usługi specjalnego komando rozpoznawczego, w którym pod nadzorem SS robił zdjęcia zarówno nowoprzybyłym więźniom jak i portrety gestapowskich oficjeli, w tym Josefa Mengele.
Dyskusję po projekcji prowadził Jerzy Gęga. Projekcja towarzyszyła wystawie Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci.

 
10 października 2015 - prelekcja w Starym Magistracie Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
15.10.2015.

Fot. Barbara Kopia
Codzienność wojny - II wojna światowa w pamięci zbiorowej Górnoślązaków to tytuł prelekcji Wojciecha Madei, na którą Muzeum zaprosiło 10 października do Starego Magistratu.
W czasie spotkania mowa była o tym, jak okres II wojny światowej zapamietany został przez Górnoślązaków oraz co wpływa na pamięć zbiorową.
Wojciech Madeja jest antropologiem kultury, badającym pamięć zbiorową oraz problemy współczesnego Górnego Śląska, pracownikiem Działu Edukacji i Promocji Muzeum Miejskiego w Tychach.
Prelekcja towarzyszyła wystawie Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci.

 

 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 nast. » koniec »»

Pozycje :: 10 - 18 z 63