Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.
Czy odwiedziłeś/-aś już Muzeum Miejskie w Tychach ?
 

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość
 
Misja:
Muzeum jako depozytariusz pamięci zbiorowej współtworzy tożsamość miasta, angażuje mieszkańców do współpracy w dokumentowaniu jego dziejów oraz w ochronie dziedzictwa kulturowego.
Wybrane z kolekcji
Eksponat nr 7 Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
24.10.2014.
Czytaj całość…
Fartuch, Tychy, okres międzywojenny
Zbiory Działu Etnologii - MMTy/TK/31
satyna jedwabna, farby olejne
szycie maszynowe, malowane ręcznie
wymiary: dł.: 84 cm, szer.: 91 cm   
element odświętnego pszczyńskiego kobiecego stroju ludowego
Dar

Fartuch uszyty z satyny jedwabnej w czarnym kolorze, malowany ręcznie w bukiety kwiatów techniką olejną. Każdy bukiet składa się z zielono-żółtych gałązek z listkami, z dwóch dużych kwiatów (jeden z nich z płatkami w łososiowym kolorze, drugi z płatkami w jasnoróżowym odcieniu i koroną w ceglanym kolorze) z żółtymi środkami oraz z trzech małych kwiatów (dwa w niebieskim kolorze, trzeci żółty). Pomiędzy bukietami wianki z trzech niebieskich kwiatków z żółtym środkiem i z zielonych listków. Fartuch marszczony przy pasie. Do paska z obu stron przyszyte płócienne tasiemki w białym kolorze służące do wiązania fartucha w pasie.
Czytaj całość…
 
Eksponat nr 6 Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
16.10.2014.

Czytaj całość…
Fot. Andrzej Czyżewski
Andrzej Czyżewski, 1961 r.
Bez tytułu
Zbiory Działu Fotografii – MMTy/F/507/5
Dar

Na fotografii teren przyszłych osiedli F i D w Tychach. Na pierwszym planie fragment konstrukcji budowanego wieżowca na skraju ówczesnej zabudowy osiedla D (obecnie przy ul. Darwina), w głębi elektrociepłownia. Mała kępa lasku po drodze do elektrociepłowni, to zagajnik nad stawkami przy św. Krzysztofie.

 

Zmieniony ( 24.10.2014. )
Czytaj całość…
 
Eksponat nr 5 Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
10.10.2014.
Czytaj całość…
Joanna Piech, Odmienne stany świadomości, 2012 r.,
linoryt, 115 x 150 cm
Zbiory Działu Sztuki – MMTy/Sz/489
Zakup


Grafika w formie leżącego prostokąta przedstawia dwie siedzące na sofie, zwrócone do siebie kobiety, ubrane w sukienki w kwiatowych deseniach. Postaci zostały ukazane podczas rozmowy. Kobieta po prawej ma włosy związane w kok i lekko uniesione ręce. Kobieta po lewej ma rozpuszczone włosy, ręce opuszczone ze splecionymi dłońmi, które spoczywają na jej udach. Ozdobiona wzorem pionowych wąskich pasów sofa zajmuje większą część kompozycji.
Czytaj całość…
 
Eksponat nr 4 Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
03.10.2014.
Czytaj całość…
Plansza studialna „MIASTO NOWE TYCHY 1:2000”
1961 r.
Zbiory Działu Historii Miasta – MMTy/KM/118
Mapa na podłożu płóciennym, ręcznie naniesiony kolorowymi farbami plan urbanistyczny miasta
Wymiary: 260 x 288 cm
Dar
Obiekt po konserwacji


Plan ogólny Nowych Tychów, opracowany w „Miastoprojekcie Nowe Tychy”. Przedstawia zrealizowaną i planowaną do zrealizowania zabudowę miasta (budowa Nowych Tychów rozpoczęła się w 1951 roku). Plan miasta oparty został na dwóch głównych osiach. Oś północ-południe miał tworzyć ciąg pieszy łączący park północny z położonymi na południu terenami leśnymi. Oś wschód-zachód to wykop linii kolejowej przebiegającej przez środek miasta. Na przecięciu osi zaplanowano czworobok głównych ulic wyznaczających centralne dzielnice miasta (dzisiejsze ulice Niepodległości, Armii Krajowej, Piłsudskiego i Grota Roweckiego). W punkcie  przecięcia osi miał stanąć dworzec kolejowy Tychy Śródmieście.
Czytaj całość…
 
Eksponat nr 3 Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
26.09.2014.
Czytaj całość…
Kaftan ślubny jakla, Czułów (Tychy), lata 20. XX w.,
Zbiory Działu Etnologii - MMTy/TK/158/1
adamaszek jedwabny, haft na tiulu, szycie maszynowe,
wymiary: dł. z przodu 74 cm, z tyłu 84 cm
element ślubnego pszczyńskiego kobiecego stroju ludowego
zakup


Jakla uszyta z adamaszku jedwabnego. Tkanina jednobarwna, w czarnym kolorze, z błyszczącym, roślinno-geometrycznym wzorem na matowym tle. Asymetryczne zapięcie na zatrzaski od wewnętrznej strony. Zewnętrzna plisa zapięcia jakli  zdobiona pasem haftu na tiulu, nazywanym ajnzacem. Przy dolnej krawędzi jakli z doszyty pas haftu na tiulu w kolorze czarnym, określanym jako szpic lub forbutka. Przy ramionach bufki, uzyskane poprzez ułożenie materiału w kilka fałdek. Przy szyi stójka powszechnie nazywana lemcem. Rękawy jakli lekko zwężane ku dołowi, mankiety zdobione naszytym haftem na tiulu w czarnym kolorze.
Zmieniony ( 26.09.2014. )
Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 11 nast. » koniec »»

Pozycje :: 91 - 97 z 97