Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.
Czy odwiedziłeś/-aś już Muzeum Miejskie w Tychach ?
 

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość
 
Misja:
Muzeum jako depozytariusz pamięci zbiorowej współtworzy tożsamość miasta, angażuje mieszkańców do współpracy w dokumentowaniu jego dziejów oraz w ochronie dziedzictwa kulturowego.
Wybrane z kolekcji
Eksponat nr 88 Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
19.05.2016.
Czytaj całość…
Fragment prześcieradła z autografami internowanych działaczy NSZZ „Solidarność”, 1981-1982
Zbiory Działu Historii Miasta - MMTy/HM/19
płótno, pieczęć, rękopis
wymiary: wys.: 65,5 cm, szer.: 48 cm
Dar


Fragment prześcieradła należącego do Leszka Waliszewskiego, tyszanina, przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, internowanego w okresie stanu wojennego. Na materiale podpisy i pieczęcie internowanych z Zakładu Karnego w Zabrzu-Zaborzu (małe pieczęcie wykonane z gumek kreślarskich, większe w gumolicie i ziemniakach).
 

Czytaj całość…
 
Eksponat nr 87 Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
13.05.2016.
Czytaj całość…
Filiżanka ze spodkiem, II poł. XX w.
Zbiory Działu Etnologii – MMTy/ŻC/149
Porcelana
Wymiary: wysokość: 4 cm, średnica: 9,5 cm
Dar


Filiżanka w białym kolorze, z nadrukiem „Mimoza” w granatowym kolorze; na zewnętrznej części dna spodka sygnatura „Wawel”.
Komplet: filiżanka i spodek używane były w niegdyś dobrze znanych w Tychach eleganckich lokalach –  kawiarni i restauracji „Mimoza”,  które znajdowały się przy placu Bieruta (obecnie plac Baczyńskiego). Na ścianie kawiarni „Mimoza” znajdowała się płaskorzeźba muzy z harfą autorstwa Augustyna Dyrdy, wnętrze kawiarni zdobiła także charakterystyczna metaloplastyka. W kawiarni na pianinie grywał „taper”, można było zamówić tam kawę z ekspresu i lody lub ciastko wuzetkę.

Czytaj całość…
 
Eksponat nr 86 Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
06.05.2016.
Czytaj całość…
Antoni Lewicki, 1970 r.
Fotografia cz.-b., negatyw 6 x 6 cm
Zbiory Działu Fotografii – MMTy/F/399
Dar


Targowisko usytuowane między ulicą Feliksa Dzierżyńskiego (obecnie Grota Roweckiego) a ulicą Dębową, na osiedlu D. Warzywa i owoce sprzedawane były wprost ze skrzynek ustawionych na chodniku.
Zmieniony ( 06.05.2016. )
Czytaj całość…
 
Eksponat nr 85 Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
28.04.2016.
Czytaj całość…
Jan Dutkiewicz, Browar tyski, 1982 r.
Olej na tekturze, 34 x 49 cm
Zbiory Działu Sztuki – nr inw. MMTy/Sz/3
Dar


Kompozycja przedstawiająca otoczone drzewami zabudowania tyskiego browaru. Poszczególne budynki mają zróżnicowane wysokości oraz wielkości, kryte są dachami dwuspadowymi lub pulpitowymi i zwieńczonymi wysokimi kominami. Całość ukazana w intensywnej, żywej kolorystyce – od płomienistych czerwieni dachów i murów, poprzez cały wachlarz zieleni roślinności, po chłodny błękit nieba i zacienionych zakątków. Przed budynkami widać zarysy dwóch postaci. Kompozycja zbudowana za pomocą ekspresyjnych pociągnięć pędzla. Obraz sygn. w p. d. narożniku: "J Dutkiewicz / 82". Na odwrocie napis na tekturze: „Jan Dutkiewicz / »Browar Tyski« / olej / 34 x 49 / 1982”

Czytaj całość…
 
Eksponat nr 84 Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
22.04.2016.
Czytaj całość…
Pocztówka z Mikołowa, pocz. XX w.
Zbiory Działu Historii Miasta - MMTy/HM/615
karton, papier, druk, rękopis
wymiary: wys. 8,8 cm, szer. 13,5 cm
zakup


Pocztówka z widokiem na budynki dwóch mikołowskich kościołów (od prawej): kościół p.w. Matki Boskiej Śnieżnej (dawniej kościół p.w. św. Wojciecha, nazywany „starym kościołem”) i Bazylika p.w. św. Wojciecha. Kościół z prawej strony jednonawowy z dwuspadowym dachem z sygnaturką, przy kościele niska czworoboczna wieża z czterospadowym hełmem. Z lewej strony widoczne dwie wieże drugiego kościoła zakończone spiczastymi hełmami oraz budynek z małą wieżyczką na dwuspadowym dachu. U góry z lewej strony druk w języku niemieckim „Nikolai” (Mikołów), z prawej strony „Alte u. neue kath. Kirche” (stary i nowy katolicki kościół).

Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 10 - 18 z 97