Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.
Czy odwiedziłeś/-aś już Muzeum Miejskie w Tychach ?
 

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość
 
Misja:
Muzeum jako depozytariusz pamięci zbiorowej współtworzy tożsamość miasta, angażuje mieszkańców do współpracy w dokumentowaniu jego dziejów oraz w ochronie dziedzictwa kulturowego.
Wybrane z kolekcji
Eksponat nr 61 Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
13.11.2015.
Czytaj całość…
Zygmunt Wieczorek, 1973 r.
Fotografia cz.-b.
Zbiory Działu Fotografii – MMTy/F/1144/1
Zakup


Budynek Spółdzielczego Domu Kultury „Tęcza” przy al. Rewolucji Październikowej (obecnie Niepodległości) na osiedlu D, zrealizowany według projektu architekta Janusza Włodarczyka. Został oddany do użytku w 1973 roku przez Powiatową Spółdzielnię Mieszkaniową „OSKARD” i WSS Społem. Na zdjęciu widoczna ściana szczytowa z planszą informującą o piętnastej rocznicy powstania Spółdzielni Mieszkaniowej w Tychach. W parterze budynku mieściły się między innymi sklepy: spożywczy WSS Społem, obuwniczy „Salamadra” i księgarnia.
Zmieniony ( 13.11.2015. )
Czytaj całość…
 
Eksponat nr 60 Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
06.11.2015.
Czytaj całość…
Franciszek Wyleżuch, Drzwi, lata 70. XX w.
olej, 71 x 102 cm
Zbiory Działu Sztuki – MMTy/Sz/472
Zakup


Obraz w formie leżącego prostokąta przedstawiający dolne partie dwuskrzydłowych, zielonych drzwi, poprzedzonych stopniem. Po lewej stronie fragment ściany. Prawe skrzydło jest lekko uchylone. W prześwicie widać ciąg schodów prowadzący w górę. Na pierwsze stopnie pada pomarańczowe światło, kolejne niemal nikną w jasności. Obraz składa się z dwóch równej wielkości płócien naciągniętych na krosna. Miejscem ich styku jest krawędź zewnętrzna lewych drzwi. Sygn. w p.d. narożniku prawego płótna: "Wyleżuch Fr.". Na odwrocie, na obu górnych listwach krosien zapis: "DRZWI". Na krosnach prawych dodatkowo sygn. ołówkiem: "WYLEŻUCH FR.". Oba płótna oprawione w jedną wspólną ramę w postaci prostej, drewnianej listwy pomalowanej na biało.
Czytaj całość…
 
Eksponat nr 59 Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
30.10.2015.
Czytaj całość…
Odznaczenie Złoty Krzyż Zasługi, 1984
Zbiory Działu Historii Miasta - MMTy/HM/286
metal, tkanina
odlew
wymiary: wys.: 11,6 cm, szer.: 4 cm
Dar


Złoty Krzyż Zasługi przyznany Helenie Bis, nauczycielce historii m.in. w Technikum Przemysłu Browarniczego w Tychach.  
Krzyż z czerwono emaliowanymi na awersie ramionami, na obrzeżach ramion złote (pozłacane) krawędzie. W środku krzyża w otoku czerwonej emalii i złotego wieńca z ornamentacją umieszczona biała tarcza ze złotymi literami PRL (Polska Rzeczpospolita Ludowa). Pomiędzy ramionami krzyża złote promienie wychodzące od centralnego punktu krzyża. Rewers gładki. Do górnego ramienia przymocowany złoty wieniec o średnicy 20 mm z wytłoczonymi liśćmi (do zawieszania krzyża na wstążce). Wstążka koloru czerwonego, z bladoszarymi wzdłuż biegnącymi po bokach paskami.
Czytaj całość…
 
Eksponat nr 58 Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
23.10.2015.
Czytaj całość…
Olgierd Bierwiaczonek, Dziewczyna w białej bluzce, 1988 r.
olej, 81 x 65 cm
Zbiory Działu Sztuki – MMTy/Sz/188
Zakup

Obraz w formie stojącego prostokąta przedstawia portret siedzącej na krześle młodej kobiety ujętej en face w półpostaci. Ma ona długie, spięte u góry blond włosy, których pojedyncze pukle opadają za uszy. Twarz o regularnych rysach rozpromieniona jest szerokim uśmiechem i rumieńcami na policzkach. Kobieta ubrana jest w białą bluzkę z szerokimi, bufiastymi rękawami i długą szarfą, opadającą swobodnie z szyi oraz w ciemnozieloną spódnicę. Ręce postaci wspierają się na podłokietnikach drewnianego krzesła – prawa spoczywa swobodnie, lewa jest uniesiona z dłonią lekko zaciśniętą na opadającej z szyi szarfie. Tło jest zgaszone, szaro-zielonkawe, rozjaśniające się nieznacznie na prawo. Obraz sygnowany w l.d. narożniku: „O.Bierwiaczonek 88.”
Czytaj całość…
 
Eksponat nr 57 Drukuj
Wpisał: Joanna Kucz-Pieczka   
16.10.2015.
Czytaj całość…
Andrzej Czyżewski, 1968 r.
Zbiory Działu Fotografii – MMTy/F/510/107
Dar


Na zdjęciu budynki mieszkalne na osiedlu F oraz piętrowy pawilon usługowo-handlowy przy al. Rewolucji Październikowej (obecnie Niepodległości). W pawilonie oprócz sklepów, na piętrze, znajdowała się kawiarnia "Kaskada". Za pawilonem garaże oraz niski budynek pralni chemicznej, obecnie piekarnia „Nova” oraz Klub „Skup Kultury”.
Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 37 - 45 z 97